Od 1 stycznia 2019 roku, do polskich przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), wprowadzono tzw. podatek od wyjścia (ang. exit tax). Nastąpiło to w konsekwencji implementacji przez państwa członkowskie dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 2016 r., wprowadzającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, tzw. dyrektywy ATAD.
Co ważne podkreślenia polska regulacja jest bardziej restrykcyjna niż sama dyrektywa. Zakłada ona bowiem nakładanie podatku wyłącznie na osoby prawne. Polskie Ministerstwo Finansów rozszerzyło katalog również o osoby fizyczne. Osoby fizyczne są zobowiązane do uiszczenia podatku wtedy, gdy postanowią zmienić swoją rezydencję podatkową a ich przenoszony za za granicę majątek przekracza kwotę 4 milionów złotych.
W przypadku osób prawnych – exit tax – należny jest od łącznej wartości przeniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa albo każdorazowego składnika majątku, który opuścił Polskę, niezależnie od wartości.
Podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków – exit tax – wynosi:
19% podstawy opodatkowania – gdy ustalana jest wartość podatkowa składnika majątku;
3% podstawy opodatkowania – gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku.
Do zmiany polskiej rezydencji podatkowej dochodzi w przypadku, gdy podatnik, który wcześniej uzyskał rezydencję podatkową, przebywa na terytorium Polski łącznie krócej niż 184 dni w roku oraz jednocześnie nie posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych). Jeśli natomiast:
Przebywa dłużej niż 183 dni w Polsce lecz zmieniła jedynie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) albo
Przebywa krócej niż 184 dni w Polsce lecz Polska pozostaje jej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodkiem interesów życiowych)
– wówczas podatek z tytułu zmiany rezydencji podatkowej (od niezrealizowanych zysków z tytułu przeprowadzki za granicę) nie jest naliczany. Podatnik posiadający wcześniej polską rezydencję w tych dwóch przypadkach nie zmienia jej bowiem i nadal płacić powinien całość swoich podatków w Polsce.
Ustawodawca przewidział bardzo krótki termin na zapłatę podatku od niezrealizowanych zysków. Podatek rozliczany jest miesięcznie – tzn. do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit 4.000.000 zł, podatnik obowiązany jest złożyć deklarację PIT-NZ (jeśli przenoszony jest majątek przedsiębiorstwa otrzymanego w spadku – PIT-NZS).
Kancelaria Jabłońscy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem KRS 0000619709; wpisana jest do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON za numerem 364516606 oraz oznaczona numerem identyfikacji podatkowej NIP 1132910751.